Механізований дровокол являє собою верстат на електричному моторі або паливному двигуні. Гвинтове або гідравлічне зусилля, задіяне в ньому, розділяє колоди.
Дровоколи застосовують як для особистих господарських потреб (заготівля дров для опалення дачі, лазні, стійл), так і в комерційних цілях (тартак) - тут все залежить від продуктивності верстата і потужності його двигуна. Найскромніший побутовий дровокол впорається за день з обсягами, які під силу десятку працівників з ручними колунами.
Конструкція верстата проста: тримач колод (сюди вкладаються чурки різної довжини); ніж-колун; упор; механізм, що створює зусилля. Гвинтовий або гідравлічний механізм придавлює колоду до колуна, через що та розщеплюється.
Дровоколи прості у використанні, з побутовим апаратом ви легко впораєтеся з роботою в поодинці: вам потрібно лише погрузити і закріпити в тримачі колоду і натиснути на пуск. Щоб придбати відповідний апарат, потрібно розібратися, чим вони відрізняються. Інакше ви ризикуєте переплатити за професійний верстат, який буде стояти без діла на вашій дачі, або навпаки - взяти для величезних обсягів деревини побутовий прилад і розтягнути роботу на довгі години.
Ми рекомендуємо при покупці дровокола визначити обсяг і частоту майбутніх робіт: чи плануєте ви раз на рік розколоти кілька кубометрів дров на приватні потреби чи хочете обслуговувати замовників і тримати його включеним постійно.
Виберіть і місце для установки верстата: чи є там доступ до електрики або апарат повинен бути автономним від мережі.
Щоб менше витрачати сили при роботі, вибирайте апарати з налаштованим розташуванням колоди і регулюванням висоти верстата.
Що потрібно враховувати, вибираючи дровокол?
Потужність
Очевидно: від потужності залежить продуктивність. Дровоколи діляться на професійні машини, напівпрофесійні і побутові за своїми характеристиками зусилля розщеплення. Чим потужніший привід, тим більше зусилля він створює (колода з силою притискається до леза).
Зусилля вимірюють в одиницях ваги.
● Професійними, промисловими вважаються верстати з зусиллям розщеплення до 25 тонн. Такий апарат необхідний для великої лісопилки, деревообробного підприємства.
● Напівпрофесійні агрегати дають зусилля в 5-7 тонн. Дровоколи з такими потужностями ідеальні для заготівлі дров в великих фермерських господарствах або невеликих приватних лісопильнях.
● У побутових дровоколах досягається зусилля розщеплення в 5 тонн і менше. Це ідеально для заміського будинку або вашої дачі.
Також дровоколи розрізняються швидкістю подачі поршня, тобто, швидкості, з якою відбувається розкол. Вимірюється в сантиметрах на хвилину або на секунду. Високі швидкості дає потужний професійний верстат - до 7 см/с. Для невеликого домашнього обладнання досить і низького темпу подачі - від 4 см за 1 секунду.
Типи розташування колоди
Дровокольні верстати відрізняються по розташуванню тримача - горизонтальна подача колоди або вертикальна. В окремих випадках верстат може бути налаштований як для першого, так і для другого варіанта.
Горизонтальне розташування жолоби для колоди, при якому ніж знаходиться збоку, частіше буває у побутових верстатів. Таке обладнання вбереже ваші руки від ножа-колуна, але не вирізняється високою швидкістю подачі.
У вертикальному дровоколі колода розташовується вертикально, при цьому ніж рухається зверху вниз. Така будова дає більшу продуктивність, адже не витрачається енергія на рух колоди, тому професійні дровоколи найчастіше вертикальні. Але через особливості будови робота з таким апаратом вимагає величезної обережності і беззаперечного дотримання техніки безпеки.
Вид приводу
Побутові верстати оснащують електричним двигуном: при невеликих обсягах роботи електрика найбільш економічна. Такий верстат можна використовувати в приміщенні, він невеликий і екологічний, але без електрики він марний.
Напівпрофесійні і професійні дровоколи мають двигун дизельний або ж бензиновий. Вони видають хорошу потужність, такий верстат може бути автономним і встановлюватися там, де мережа недоступна (наприклад, безпосередньо на місці вирубки).
Звертайте увагу на деталі
Матеріал ножа. Ніж із загартованої сталі буде справлятися з деревом міцних порід і прослужить довше.
Система блокування. Якщо у вас невеликий досвід з колунами, вибирайте безпечні моделі, наприклад, оснащені двоважільною системою, при якій ваші руки не потраплять під ніж.
Налаштування по висоті. Дозволяють підібрати висоту під свій зріст, щоб не мучити спину.
Вибирайте моделі відомих марок, з гарантією виробника, хоч це і може здатися зайвою витратою. Ви переплачуєте не за ім'я, а за високу якість і довговічність деталей. Для моделей відомих світових марок можна легко підібрати запчастини, в разі необхідності, чого не скажеш про дешеві безіменні моделі.
Напишіть коментар Скасувати